KROZ radionice paraćinskog Udruženja “Štit”, osnovanog nakon velike poplave u tom gradu 2014. godine radi unapređenja ugroženog psihosocijalnog i ekonomskog položaja sugrađana, za deceniju rada prošlo je više stotina žena i nebrojeno mnogo dece.
Rad “Štita” trenutno je u znaku tog jubileja, koji se obeležava ove i početkom naredne godine, a sa istom energijom udruženje nastavlja dalje, ne odstupajući od ideje da neguje stare zanate i ekonomski osnažuje žene, ističe Tatjana Tubica, osnivač i zastupnica “Štita”.
Akcenat je na preradi i filcanju vune kao najstarije tehnike proizvodnje tekstilnih materijala. Prva izložba tako nastalih proizvoda upriličena je u Domu omladine Beograda, a vredne i kreativne članice udruženja stigle su i do izložbe u Torinu. Tokom preteklih godina učestvovale su na skoro svim manifestacijama rukotvorina, a obuke koje su realizovale i ne broje.
U doba korone šili maske
TOKOM protekle decenije “Štit” se nije bavio filcanjem jedino u vreme pandemije korone, kada održavanje radionica nije bilo moguće. Članice udruženja tada su šile zaštitne platnene maske i svako ko je zatražio, dobio ih je besplatno. Žene iz udruženja podelile su tada preko 800 maski.
– Cilj nam je da sve zainteresovane, posebno žene i mlade, obučimo ovom zanatu jer na taj način čuvamo svoju tradiciju od zaborava. Mada je zanat stari, nastojimo da ga osavremenimo, da rukotvorine budu zanimljive tržištu. Tako oni koji ga nauče mogu da ostvare neki dodatni prihod, što popravlja materijalni položaj posebno osetljivih društvenih grupa. Žena pre svega – objašnjava Tubica.
Napominje da su polaznice njihovih besplatnih radionica, osim prerade vune, mogle da nauče još šivenje, pletenje, heklanje. U planu za narednu godinu su radionice veza i zlatoveza. Očuvanje ovih veština ne samo da doprinosi kulturnom identitetu zajednice, već unapređuje i lokalnu ekonomiju, ohrabruje da se koriste te jedinstvene veštine i znanja.
A zbog afirmacije kreativnog preduzetništva mladih, članice “Štita” trenutno realizuju projekat “Na mladima tradicija ostaje”, čije je finansiranje obezbedilo Ministarstvo kulture. Obilaze osnovne škole na teritoriji opštine i deci drže radionice suvog filcanja vune. Malo je reći da su deca oduševljena, pa je već održano preko 25 radionica, čime je premašen broj predviđen projektom. Bez obzira na to, zainteresovanost je ogromna, pa će “Štit” nastaviti sa obukama i u novembru.
Reciklaža
KROZ različite projekte koje je dobijao na konkursima “Štit” se bavio i reciklažom, pa su tekstilni otpad prerađivali dajući mu novu upotrebnu vrednost. Mnogi kućni ljubimci dobili su tako svoja “gnezda”, a deo predmeta doniran je Crvenom krstu.
Tubica naglašava da su vrata njihovog udruženja otvorena za sve bez obzira na uzrast. Dobrodošli su sugrađani koji hoće da nauče suvo i mokro filcanje vune. Svako može da se opredeli za tehniku koja mu više odgovara i da nađe sebe u tome.