Jedna od opština u Republici Srpskoj u kojoj je tzv. Armija RBH tokom proteklog Odbrambeno-otadžbinskog rata počinila monstruozne zločine nad srpskim stanovništvom jeste i Trnovo. U brojnim napadima na tu lokalnu zajednicu muslimanski bojovnici, uglavnom predratne komšije Srba, ubili su 101 nenaoružanog srpskog civila, među kojima je bilo 48 žena i četvoro dece. Braneći svoja ognjišta, život je izgubilo 130 trnovskih boraca. Po broju poginulih u odnosu na broj stanovnika, Trnovo je druga opština u Republici Srpskoj koja je najviše stradala u poslednjim ratnim sukobima u BiH.
U Trnovu, koje je danas jedna od šest opština udruženih u grad Istočno Sarajevo, i juče je na tradicionalan način obeležen Dan sećanja na stradanje srpskog naroda s tog područja. Jedan od krvavijih pohoda na nenaoružano srpsko stanovništvo u Trnovu sledbenici politike Alije Izetbegovića izveli su na jučerašnji dan 1992. godine, na veliki pravoslavni praznik Ognjenu Mariju. U svojim zlim namerama nisu poštedeli ni lokalnog sveštenika Nedeljka Popovića. Zverski su ga mučili i ubili. Zapalili su i hram Svetog Georgija u kome je on službovao.
Povodom obeležavanja Dana sećanja na ove žrtve, od kojih je najmlađa osamnaestomesečni Milutin Tešanović, a najstarija Ikonija Vasić (96), juče je u o hramu Svetog Georgija u Trnovu služena liturgija. Kod Centralnog spomenika, na kome su uklesana imena svih stradalih, održan je i parastos i položeni venci i cveće. Služenjem parastosa i polaganjem venaca na Spomen-obeležje na Rogoju (prevoju izmeđ Trnova i Kalinovika), počast je odata i šezdesetdevetorici junaka iz različitih krajeva Srpske, koji su život izgubili braneći Trnovo.
Osim članova porodica žrtava, obeležavanju Dana sećanja na stradanje srpskog naroda u Trnovu i okolnim selima, prisustvovali su i vence položili i Uroš Bjelica, savetnik predsednika Srpske, Boško Tomić, izaslanik srpskog člana Predsedništva BiH, Sanja Vulić, šef Kluba poslanika SNSD-a u parlamentu BiH, načelnici opština Trnovo i Kalinovik, predstavnici skupštine grada Istočno Sarajevo i boračkih organizacija te mnogi drugi.
I sa jučerašnjeg obeležavanja, koje na Ognjenu Mariju tradicionalno organizuje opštinska Organizacija porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila, poručeno je da žrtve zločina ne smeju biti zaboravljene niti se sme dozvoliti da iko ponižava i umanjuje srpske žrtve.
„Oni su živote dali da bismo mi danas živeli u miru. I zato nećemo nikome dozvoliti da ova uklesana imena odu u zaborav i branićemo Republiku Srpsku dostojanstveno kao i do sada”, rekao je novinarima savetnik predsednika Srpske.
Predsednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Isidora Graorac kazala je da je važno da se ovakvi datumi obeležavaju i da se sećanja prenose na buduća pokolenja, jer samo tako, naglasila je ona, možemo sprečiti da nam se nešto slično ponovi.
Vojska Republike Srpske oslobodila je Trnovo 12. jula 1993. godine. Zatekla je samo zgarišta i ruševine. Osim što su ubijali nedužne civile, muslimanski ratnici su uništili 98 srpskih sela i sve privredne objekte za šta, zahvaljujući odnosu pravosuđa BiH prema srpskim žrtvama, niko nije odgovarao.