ARMIŽADURI su bili ljudi koji su prihvatali brodove u lukama, vezivali ili otpuštali kanape pri dolasku ili odlasku brodova. Svojevremeno je jedan od naših najuglednijih likovnih umetnika Aleksandar Cvetković, njima posvetio izložbu “Zapisi armižadura”.
Krajem ovog meseca u beogradskoj galeriji “Štab”, slikar koji iza sebe ima gotovo 70 samostalnih postavki, predstaviće “Nove zapise armižadura”, sa delima velikih formata, nastalim u poslednje dve-tri godine.
Cvetković, kako najavljuju iz galrije “Štab”, svoje tankere dočekuje umetničkom vizijom, vezuje ih veštim stvaralačkim jezikom iskusnog morskog alasa, ali ih isto tako otpušta, dozvoljavajući im da otplove u neke nove luke, radujući se njihovoj nenadmašnoj slobodi.
Kako u izjavi, za “Novosti”, ističe Aleksandar Cvetković, tema same izložbe i njegovih novih radova nisu brodovi, već davno zaboravljeno zanimanje – armižadura. Tankeri koji su na slikama zapravo su viđeni očima onih koji ih dočekuju u lukama. Ovi radovi su nastali u selu Šumarak u Deliblatskoj peščari, gde poslednjih godina autor živi i radi, paralelno sa Beogradom (a i kustos izložbe Slavko Timotijević, veliki deo vremena provodi u Deliblatskoj peščari).
– Ovde nema brodova i okeana. Ovu seriju započeo sam kako bih napravio pauzu od mitoloških tema iz antičke Grčke – otkriva Cvetković, koji je za izložbu “Alegorije na grčke mitove” priređenu u oktobru 2021. u galeriji ULUS, dobio nagradu grada Beograda. – Ali, toj temi ću se kao i uvek vraćati, zato što je ona kao reka bez povratka.
Rođen 1947. u Aleksincu, Cvetković je Akademiju likovnih umetnosti završio 1973. u klasi profesora Nedeljka Gvozdenovića, a postdiplomske studije dve godine potom, u klasi profesora Radenka Miševića. U svojoj bogatoj karijeri izlagao je širom sveta, a za svoje stvaralaštvo dobijao je značajna priznanja, kako u zemlji i u inostranstvu, kao što su “Zlatna paleta” ULUS-a, Politikina nagrada iz Fonda “Vladislav Ribnikar”, dve nagrade za slikarstvo na Oktobarskom salonu (1977. i 1988.), nagrada Novembarskog likovnog salona u Novom Sadu (prošle godine). Pored slikarstva, bavi se i grafikom, crtežom, skulpturom, a dela su mu zastupljena u našim najznačajnijim kolekcijama, od Narodnog muzeja i MSUB, preko Muzeja “Cepter” i Muzeja garda Beograda, do Galerije savremene likovne umetnosti Niš i Umetničke galerije “Nadežda Petrović”.
Basista slavnih “Silueta”
KARIJERU je Cvetković započeo kao muzičar, i to basista, u čuvenom bendu “Siluete”, koji je osnovao sa Dušanom Prelevićem Preletom. Ovaj najbolji roker među slikarima, i najbolji slikar među rokerima, je desetak godina živeo i radio u Njujorku.
Prema rečima našeg uglednog istoričara umetnosti Slavka Timotijevića, tankeri su sasvim posebna umetnikova priča koju, u raznim oblicima i varijacijama, razvija tokom godina:
– Fascinacija izgubljenom funkcijom tih plovećih gromada, prolaznošću vremena i koloritom proisteklim iz rada zuba vremena prelazi na publiku kao autentični otisak vremena koje protiče i zaustavlja se u strukturi same slike. Jer, zar ne, a to je poruka umetnika – umetnost je večna.
Najnovija slikarska produkcija Aleksandara Cvetkovića, naći će se pred beogradskom publikom u Galeriji “Štab”, u periodu od 27. avgusta do 15. septembra.