Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Srbiji, koji je danas potpisalo pet ministarstava i 20 naučnih institucija, treba da omogući okupljanje stručnih kadrova iz zemlje i inostranstva, koji će raditi na ispitivanju mogućnosti za uspostavljanje programa za primenu nuklearne energije u Srbiji

Getty © vencavolrab

Predstavnici pet ministarstava Vlade Srbije i 20 naučno-akademskih institucija i instituta danas je potpisalo Memorandum o razumevanju u oblasti primene razvoja nuklearne energije u Srbiji. Memorandum treba da omogući okupljanje stručnih kadrova iz zemlje i inostranstva koji će raditi na ispitivanju mogućnosti za uspostavljanje programa za mirnodopsku primenu nuklearne energije u Srbiji.

I političari i naučni radnici se slažu da će nam biti potrebno sve više energije i to one „čiste“, ali ukazuju da tri glavne stavke trenutno predstavljaju barijeru za izgradnju nuklearke u Srbiji – zakonodavni okvir, nedostatak znanja i stručnjaka i finansija.

Vučević: Ispravljanje istorijske greške
Premijer Miloš Vučević je istakao da je potpisivanje Memoranduma početak ispravljanja istorijske greške učinjena osamdesetih godina prošlog veka, kada je država zabranila izgradnju nuklearnih elektrana posle katastrofe u Černobilju.

Vučević je rekao da su „neke raskrsnice promašene“ i da ne možemo da vratimo vreme unazad, ali da moramo da radimo na ovom pitanju, jer prognoze pokazuju da će Srbija 2050. godine trošiti četiri puta više energije nego danas.

„Niko nema dilemu da će pitanje električne energije biti dominantno i strateško kao i da ulaganje u ovu oblast nije samo pitanje ekonomije, nego pitanje suvereniteta i samostalnosti jedne države. Uključili smo naučnu zajednicu kako neko ko ne zna ništa o ovome ne bi plašio i zastrašivao građane“, naglasio je Vučević.

Ministarka energetike Dubravka Đedović Handanović je na panelu „Huklearna energija od prošlosti do budućnosti“, kojim je otpočela javna debata o mogućnostima za korišćenje nuklearne energije u Srbiji“, izjavila da je cilj potpisivanja Memoranduma povezivanje ministarstava, akademskih i naučnih institucija.

Da Vas podsetimo:  SRBIJA – ZEMLJA ROBOVA! Zašto se ne poštuju radnička prava?

„Želeli smo da im damo ‘vetar u leđa’ kako bismo bili u stanju da uopšte
razmatramo korišćenje nuklearne energije u našoj zemlji. Tema snabdevanja energijom je pitanje i energetske i nacionalne bezbednosti i zato je važno da na stručan i posvećen način razmotrimo sve činjenice i da ne preskočimo nijednu stepenicu na tom putu, jer nemamo prostora za greške“, poručila je ministarka.

Mesarović: Pokušaćemo da nastavimo gde smo stali
Ekspert u sektoru energetike, profesor dr Miodrag Mesarović naveo je da u 32 zemlje trenutno ima 438 nuklearnih elektrana, od kojih je 168 u Evropi, ali da sve više zemalja razmatra izgradnju nuklearki i da je najveća dinamika po tom pitanju trenutno u Kini. On je podsetio da je u Rusiji 1954. puštena u rad prva nuklearna elektrana i da je tada i u Srbiji na Elektrotehničkom fakultetu formiran odsek za nuklearnu energiju, kada su se naši stručnjaci, paralelno sa svetskim, obrazovali i odlazili u svet da se specijalizuju.

„Razvijali smo seriju nuklearnih elektrana posle ‘Krškog’, trebalo je četiri da se izgrade, a za jednu je bila spremna i konkursna dokumentacija. Memorandum je sve to prekinuo. Mi 35 godina čekamo ovaj trenutak, da Srbija na neki način shvati značaj nuklearne energije. Taj korak je konačno napravljen, jer je sada svima jasno da obnovljivi