Karlove Vari – „Kristalni globus”, najveće priznanje za najbolji film 58. filmskog festivala Karlove Vari, otišao je u ruke škotskom autoru, dokumentaristi Marku Kazensu za film „Iznenadni pogled na dublje stvari”, u kojem nudi esejistički portret britanske slikarke Vilemine Barns-Grejam, paralelno pripovedajući i o pitanjima polova i klimatskih promena.




Nagrada za najbolju režiju prema odluci žirija u čijem je radu učestvovao i slavni glumac Džefri Raš, otišla je u ruke mladoj tajvanskoj autorki Nelisiji Lou za debitantski film „Probušen”, singapursko-tajvansko-poljske koprodukcije. Njen film je priča o o mladiću Hanu, koji je tek izašao iz maloletničkog zatvora gde je odležao sedam godina zbog ubistva protivnika u meču mačevanja, o njegovom mlađem bratu Đije i velikoj sumnji koja lebdi nad njihovim odnosom. Louova je ponudila intrigantan, energični i rediteljski vrsno sročeni triler pun atmosfere tokom duela između ideala bratske ljubavi i iluzija koje projektujemo na one koji su nam bliski.


Na 58. KVIFF najveći trijumf je doživeo norveški film „Simpatična” Ljilje Ingolfsdotir, u kojem autorka vodi gledaoce kroz potragu za pravom ljubavi kroz novi pristup ispitivanju savremene ideje o romantici, jednakosti u vezi i moći ženstvenosti. Ovaj film osvojio je Nagradu žirija, a glumica Helga Guren – koja je maestralno odigrala lik Marije što svoju karijeru spaja s brigom o deci i kući dok joj je muž stalno odsutan – osvojila je „Kristalni globus” za najbolju žensku rolu. Film „Simpatična” dobitnik je i još tri paralelne nagrade: kritičarskog žirija Fipresci za najbolji film, nagradu Ekumenskog žirija i „Evropa lejbel” – mreže evropskih bioskopa u kojima će se uskoro i prikazivati.


Češki scenarista i reditelj Adam Martinec je takođe nagrađen za humorno živahni film „Moj ljupki svinjokolj”, koji je sa sobom doneo najviše radosti u međunarodnom glavnom takmičarskom programu. Martinecov film je bio i najvoljeniji i od strane kritike ali i publike. „Moj ljupki svinjokolj” je zanimljiva, pronicljiva i duhovita istraga češkog identiteta i generacijskih sukoba u odnosu na tradiciju klanja domaćih svinja koja sve više bledi i polako nestaje. Kako sve to izgleda dočarali su sve sami glumci-naturščici, među kojima je i rediteljev otac.


Specijalna nagrada žirija otišla je u ruke scenaristi i reditelju Noazu Dešeu za njegov eksplozivan i na trenutke nadrealni film „Ksofteks”, u kojem se spajaju fragmenti stvarnog života, humora i nezamislive patnje ljudi, tačnije palestinsko-sirijskih migranata koji rizikuju svoje živote da bi pobegli iz sopstvene zemlje, a našli su se u izbegličkom logoru na severu Grčke. U ekskluzivnom razgovoru za „Politiku” Noaz Deše je sebe nazvao „apartidom koji živi i stvara negde između Berlina, Meksika i Atine, ali ne i Izraela”, jer izraelsko državljanstvo više nema…


Glumci Ton Has i Gvido Poleman, inače glavni junaci holandskog filma „Tri dana ribe” Petera Hogendorna, zajedno su nagrađeni glumačkim „Kristalnim globusom” za najbolju mušku rolu. U crnobelom Hogendornovom filmu, koji je neka vrsta nežne drame isprepletene sa suvim humorom tipičnim za Holandiju, Has i Poleman igraju pomalo ekscentrične likove oca i sina koji su se udaljili, ali i pokazuju spremnost da pronađu put ka ponovnom zbližavanju…


U večeri svečanog uručenja festivalskih nagrada i proglašenja 58. KVIFF-a završenim, legendarni Jirži Bartoška uručio je svoj predsednički „Kristalni globus” britanskom glumcu Klajvu Ovenu, koji se tako ove godine priključio nagrađenim kolegama: Amerikancu Vigu Mortensenu, Nemcu Danijelu Brilu i Čehu Ivanu Trojanu. S radošću su na festivalu bili dočekani i reditelji Stiven Soderberg i Mišel Franko, koji su održali svoje master klase. Ovogodišnje festivalsko izdanje bilo je bogato filmovima i događajima, bučnim koncertima koji su širom banjskog lečilišta trajali do zore. Uobičajenu atmosferu velikog međunarodnog filmskog praznika remetilo je nepredvidivo vreme koje se konstantno menjalo iz sata u sat. Red jarkog sunca, red vetrovite oluje, red teške kiše. Bilo je iscrpljujuće, ali vredelo je.