U galeriji i umetničkoj rezidenciji Hestia otvorena je izložba multimedijalnog umetnika iz Slovenije, Marka Požlepa, pod nazivom „Trajni odmor” u produkciji galerije Cukrarne iz Ljubljane i uz podršku slovenačkog Ministarstva kulture i Gradske opštine Celje.


Hiljadu kilometara Jadranske magistrale od Trsta do Ade Bojane na blizu sto crteža ugljenom – ovo je priča o izgradnji puta koji je uticao na izgradnju jednog društva, njegovih navika, slike o sebi koju je slalo svetu.


– Put je bio i metafora i sredstvo za koheziju i spajanje više različitih etniciteta u jedinstveni ideal i teritoriju, a razvoj turizma na Jadranu njegova je željena posledica na region i privredu zemlje – kaže kustoskinja galerije Hestia Andreja Drobnjak


U uvodnom tekstiu za katalog, direktorka galerije Hestia, Anja Obradović kaže: „Mark Požlep je tu da osveži naše sećanje na mesto koje je duboko ukorenjeno u našim uspomenama iz detinjstva, ali koje smo, sa pojavom globalnog turizma zaboravili. U vreme kada je lakše i jeftinije stići do egipatskih i turskih letovališta nego do obale bliže našem domu, s Markom se vraćamo u prošlost na more naših prvih kupanja, porodičnih večernjih šetnji uz sladoled i, naravno, neizostavni miris lubenice i čempresa. Jadranska leta našeg detinjstva imala su prizvuk multietničkog kosmopolitizma, obeležena položajem mora kao granice između komunističke i kapitalističke Evrope, između latiniteta i slovenske kulture.”


A Mark Požlep je rekao:


– Ideja za naziv je večita težnja da se na odmoru, na moru, na Jadranskom moru ostane zauvek. Jer u sezoni tamo je najlepše. A mene je uvek zanimalo šta se dešava kad svi turisti odu. Ili šta se dešavalo pre nego što dođu. Zanimalo me je šta se dešavalo dok je izgradnja hotela i apartmana trajala, dok traje izgradnja puteva.


Umetnička praksa u ovom projektu najviše proizlazi iz istraživanja i sakupljanja istorijskih materijala. Pored crteža tu su i tekstovi koji poput nemog pripovedača posetioce vode na put magistralom čija je izgradnja počela 1945. godine, što označava početke ekonomskog razvoja primorskog dela bivše Jugoslavije, a posledično i početke obalnog turizma.


Izložba se može pogledati do 6. oktobra.