Reflektor teatar je po mnogo čemu osobena pojava na pozorišnoj sceni Srbije. Njegovi umetnici nisu samo nezavisni, već uglavnom i potpuno sami kada je u pitanju njihova težnja da pozorišnu trupu organizuju kao repertoarsko pozorište: sa stalnim programom, na istoj adresi. Milena Minja Bogavac, kreativna direktorka „Centra E8”, rediteljka i dramaturškinja Reflektor teatra govorila je za „Politiku” o novim planovima, idejama, optimizmu, dobrom duhu ovog umetničkog tima koji istrajava na novim projektima u ovim vrelim danima.
– Od institucionalnih pozorišta, razlikuje nas to što nemamo stabilan izvor finansiranja, pa tako ni luksuz da uzmemo kolektivni godišnji odmor… Zbog toga naše pozorišne sezone ne traju od oktobra do juna, kao u velikim teatarskim kućama, već od januara do decembra: cele godine, bez letnjeg raspusta. Vreme kad ostala pozorišta odlaze na pauzu, za nas je vreme u „letnjem režimu rada”. Sezona se nastavlja, s tim što svakako koristimo priliku da napravimo presek i shvatimo šta smo uradili u prva dva tromesečja, odnosno šta možemo bolje, u nastavku godine. Naslov naše 12. po redu sezone glasi: „Mir i pravda”, tako da u ovim vrelim danima, proučavamo još vrelije teme. Radimo na predstavi „Moja zemlja: Šta mladi misle o patriotizmu”, koja će premijerno biti prikazana u oktobru – kaže Milena Bogavac i dodaje:
– Teme predstave su teme sezone: mir i pravda, kao dve strane istog novčića. Sa grupom mladih umetnika ispitujemo vezu između ova dva pojma, a u okviru projekta koji nastaje uz podršku Evropske unije i UNDP-a. Ujedno, to će biti naša najveća omladinska produkcija: 20 mladih ljudi na sceni pokušaće da odgovori šta je to patriotizam, u kontekstu istorijskog nasleđa devedesetih godina. Generacija sa kojom radimo nema sećanja na te godine, ali ima nešto drugo – odgovornost za budućnost našeg društva. Učimo noviju istoriju, koja se ne uči u školi, o kojoj je veoma teško razgovarati u porodicama, a često je predmet dnevnopolitičkih i medijskih manipulacija. Verujemo da se dobre odluke mogu donositi samo sa punim znanjem, ali mi smo društvo koje teško uči i brzo zaboravlja. Preispitujemo lične i kolektivne stavove o prošlosti, u nadi da će nam razumevanje prošlosti doneti neku mirniju budućnost.
Projekat „Moja zemlja” Reflektor teatar radi u saradnji sa Centrom za primenjenu istoriju koji je tim povodom, kako saznajemo, pripremio obrazovni modul naslovljen „Devedesete: prošlost koja traje zauvek”.
– Modul uključuje predavanja istaknutih stručnjaka iz oblasti društvenih, političkih i pravnih nauka. Pored predavanja, bavimo se i „iskustvenim učenjem”, čiju osnovu čine radionice, javna vođenja i kolektivni obrasci mesta sećanja. Treća partnerska organizacija u projektu je „Propaganda film” čija ekipa prati i snima naš proces, kako bi ostao zabeležen u vidu dokumentarnog filma, jer nam se čini da je intervencija koju naša predstava pravi, pionirska, izazovna i važna. Svakog meseca objave se rezultati nekog istraživanja koje pokazuje da su mlade generacije u Srbiji, konzervativnije od generacija svojih roditelja. To je zabrinjavajuća činjenica, posebno kada se ima u vidu porast nasilja među mladima. Naša inicijalna ideja u projektu „Moja zemlja” jeste da omladinsko pozorište iskoristimo kao platformu za učenje i razumevanje ovog fenomena. Jer, konzervativni stavovi mladih, kao i vršnjačko nasilje nisu uzrok, već posledica mnogo dubljih, nerešenih problema u društvu – priča Milena Bogavac koja svoje umetničke planove, barem za sada, ne odvaja od planova Reflektor teatra. Ne samo zato što je, kako kaže, zaposlena u Reflektor teatru, već i zato što je Reflektor teatar koji je osnovala sa prijateljima, jedino pozorište gde se uopšte igraju njene predstave.
– Imam 42 godine, pozorištem se bavim duže od 20, pa konstataciju o tome da sam „darovita” mogu da prokomentarišem samo krajnje ironično: nisam darovita, nego sam skoro pa neuništiva! Ako je jedina scena kojoj imam pristup bivša Minelova garaža na Dorćol šipki, adaptirana u ugostiteljski objekat široke namene, daću sve od sebe da dokažem kako se pozorište može praviti i u takvim uslovima. Scena na Dorćol placu je naš beton koji život znači, jer ono malo dasaka što imamo ne koristimo za binu, već za tribinu. Posle premijere predstave „Moja zemlja” krećemo na regionalnu turneju: Zagreb, Sarajevo, Banjaluka, Mostar, Priština – veli Milena Bogavac i otkriva:
– Krajem novembra, oko rođendana naše prve predstave „Muškarčine”, ponovo ćemo organizovati Reflektor teatar festival, kao regionalni festival društveno angažovanog pozorišta. To nam je drugi festival koji produciramo ove godine, s obzirom na činjenicu da smo u maju organizovali omladinski festival TOP (od reči: teatar – omladina – pomirenje). Na TOP-u smo okupili 50 mladih umetnika iz četiri grada u regionu. Igrali su svoje predstave, družili se, slušali predavanja i učestvovali u pozorišnim radionicama, tokom kojih su pripremili zajednički nastup. Nadamo se da će i ovaj festival postati tradicija, pre svega zbog mladih umetnika kojima puno znači povezivanje sa vršnjacima iz regiona.