Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da to ministarstvo primenjuje afirmativne mere u cilju povećanja dostupnosti obrazovanja na svim nivoima, kao i da aktivno promoviše rodnu i svaku drugu ravnopravnost.
Na redovnoj godišnjoj konferanciji Poverenika za zaštitu ravnopravnosti povodom Međunarodnog dana tolerancije Svi treba da znaju šta ravnopravnost znači, Đukić Dejanović je istakla da je nemoguće govoriti o ravnopravnosti, a da se ne pomenu devojčice i devojke koje ne ostvaruju sav svoj potencijal zato što žive u nepodsticajnim sredinama, opterećenim siromaštvom i predrasudama.
“Želim da istaknem doprinos Ministarstva prosvete promovisanju rodne i svake druge ravnopravnosti. Reč je o različitim i radionicama i predavanjima za učenice srednje škole i studentkinje sa namerom da se podstaknu da istraže različite mogućnosti u takozvanim muškim zanimanjima koje oblast informaciono-komunikacijonih tehnologija pruža i da steknu nove digitalne veštine kako bi nastavile da se obrazuju i grade sopstvenu karijeru”, rekla je ministarka.
Ona je istakla da je razvijanje tolerancije ne samo zakonska obaveza postupanja bez diskriminacije, već i naša moralna dužnost da obezbedimo pravednost i ravnopravnost za sve.
“Tamo gde nema tolerancije javlja se nepravda, nasilje, govor mržnje i zato pozivam sve da uložimo svu svoju energiju i izgradimo kulturu dijaloga. Biti tolerantan znači biti spreman da poštuješ i uvažavaš razlike koje postoje među ljudima, da poštuješ različite kulture, ali i oblike izražavanja. Biti tolerantan ujedno je i priznanje univerzalnih ljudskih prava i sloboda drugih”, navela je Đukić Dejanović.
Naglasila je sa obrazovanje mora da ima i demokratsku i građansku misiju i da je zbog toga važno da svi koji na bilo koji način učestvuju u vaspitanju i obrazovanju dece i mladih stvore okruženje zasnovano na poverenju i omoguće mladima da ostvare svoj pun potencijal jednakih prava i slobode.
“Ti napori stvaraju bezbedan i zanimljiv školski ambijent, a istovremeno se osnažuju kompetencije zaposlenih u obrazovanju za otklanjanje netolerantnih, diskriminatornih, antidemokratskih struktura, nažalost i u školama i školskom okruženju. Rezultati dosadašnjeg rada Ministarstva prosvete su uključivanja sadržaja tolerancije, rodne i svake druge ravnopravnosti u programe nastave”, rekla je ministarka.
Ambasador Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre istakao je da je poštovanje različitosti osnovni princip i filozofija u vrednostima Evropske unije.
“To je u našem DNK i Srbija je, kao zemlja kandidat koja je na putu ka članstvu u EU, prihvatila te koncepte i vrednosti. Zato naglašavamo da to mora biti aspekt svakodnevnog života, da to treba da bude u zakonima, u politikama, u strategijama i u našem svakodnevnom iskustvu”, rekao je Žiofre.
Istakao je da je tolerancija veoma mocan princip i kamen temeljac inkluzivnog društva.
“To je uverenje da čovek ima pravo da radi, živi i napreduje u svetu bez predrasuda, bez diskriminacije. To je način razvoja snažnog društva. Slabo društvo nije u stanju da prihvati različitosti. Snažno i mocno društvo je ono koje prihvata različitosti i toleriše druge i zato je EU posvecena poštovanju ljudskih prava i toleranciji”, naglasio je Žiofre.
Dodao je da je tolerancija uključena u sve politike i dokumente EU.
“Naše inicijative u EU su da zaštitimo manjinske zajednice, da obezbedimo da se građani, bez obzira na rasu, pol, seksualnu orijentaciju, veroispovest, poštuju na isti način”, naglasio je Žiofre.
On je rekao da je obrazovanje ključni aspekt obezbeđivanja tolerancije i ravnopravnosti u društvu.
“Deca od malih nogu treba da uče i odrastaju kroz obrazovni sistem koji je vođen principima tolerancije”, rekao je Žiofre i dodao da se za nekoliko dana zatvara 15-godišnji projekat koji se tiče inkluzivnog obrazovanja u Srbiji.
Žiofre je dodao da su mediji od ključnog značaja i da imaju veliku odgovornost, ali i moc da oblikuju i menjaju stvari.
“Znamo da živimo u svetu koji je prepun različitih novih medija, društvenih medija, permanentnih informacija i dezinformacija. Mediji su mostovi između zajednica, suočavaju se sa stereotipima, ali ih istovremeno podržavaju. Način na koji mediji pristupaju svom radu je ključni aspekt tolerancije i podrške ravnopravnosti u društvu”, ukazao je Žiofre.
Dodao je da ima još mnogo da se uradi kada je u pitanju usklađivanje srpskog zakonodavstva sa Evropskom unijom, posebno kada je reč o toleranciji i nediskriminaciji u medijima.