AMERIKANAC Metju Vegener, koji je inicirao da se u glavnom gradu Nebraske – Linkolnu, dan rođenja Nikole Tesle, 10. jul već duže od decenije obeležava kao Dan inovatora, iz ljubavi prema Tesli, između ostalog, i ćerki jedinici je dao ime Tesla.

И ЋЕРКИ ДАО ИМЕ ТЕСЛА: Американац Метју Вегенер иницирао да Линколн у Небраски слави дан рођења великог научника

Metju Vegener u Beogradu, Foto Tanjug

Očaranost Teslom o kojem mu je još u detinjstvu pričao otac, navela je Vegenera i da u Linkolnu napravi najveći mural na svetu posvećen Teslinom životu, ali i da, od kada je ta priča letos stigla do Srbije, dva puta za manje od mesec dana poseti Beograd.

– Naš mural nalazi se skoro 9.000 kilometara daleko od Beograda, on ilustruje događaje iz života pronalazača i elektroinženjera 20. veka prikazane kroz 16 narativnih panela – kaže za Tanjug Vegener.

Mural koji slavi Teslin život naslikan je nakon višegodišnjih pokušaja tek 2013. godine, na spoljnim zidovima skladišta sagrađenog 1907. godine, nakon što je Vegener 2007. godine postao njegov suvlasnik.

Vegener navodi da je njegovo interesovanje za Teslu počelo očevim pričama o, kako navodi, “pomalo ludom a genijalnom pronalazaču i Teslinim kalemovima”, kao i mnogim tehnologijama koje danas imamo upravo zahvaljujući njemu.

– Što sam više saznavao o Tesli, moje divljenje je raslo. Na kraju, Tesla je postao moj najveći heroj – rekao je Vegener.

Foto Društvene mreže

On je za 20 dana dva puta došao Beograd – prvi put u životu samo da bi posetio Muzej Nikole Tesle, a drugi put, ove nedelje, na poziv sektora za javnu i kulturnu diplomatiju Ministarstva spoljnih poslova, kada mu je uručena titula Tesla ambasadora ustanovljena prošle godine.

Vegener je naveo da je u čast čoveku neprevaziđene genijalnosti objekat na kojem je oslikan mural, a koji okuplja inovatore, mala preduzeća i startap kompanije, nazvan Turbine Flats kao omaž turbini bez lopatica – izumu Nikole Tesle korišćenom u hidrocentrali na Nijagarinim vodopadima, koja je bila Teslin trenutak trijumfa.
On je dodao da je oslikavanje murala podstaklo tadašnjeg gradonačelnika Linkolna Krisa Botlera da donese proklamaciju da se dan Teslinog rođenja od 2013. godine obeležava u glavnom gradu Nebraske kao Dan inovatora.

– Mural je veličine oko 200 kvadratnih metara i prikazuje mnoge priče o Teslinom životu – od rođenja preko mnogih njegovih izuma do smrti – rekao je Vegener koji je svoju kompaniju u oblasti softvera ISoft Data Systems razvijao na osnovu Teslinih pronalazaka.

Kako je naveo, na dan otkrivanja Teslinog murala, gradonačelnik Linkolna je 10. jul proglasio Danom inovatora, tog dana je bila velika proslava i od tada se na taj dan u Linkolnu organizuju sajmovi na koje se pozivaju drugi stvaraoci, pronalazači i kreativni umetnici.

Vegener je naveo da iz Beograda niz izuzetnih utisaka nose i on i njegova porodica i da su kroz obilaske Muzeja Nikole Tesle, Hrama Svetog Save i Belog dvora dodatno saznali o istoriji naroda iz koga je potekao jedan od najuticajnijih pronalazača u svetskoj istoriji. 

Spasti laboratoriju na Long Ajlendu

VEGENER je rekao da mu je veliko zadovoljstvo što je u Beogradu i što je tokom prve posete upoznao ljude koji takođe duboko cene Nikolu Teslu.

On je dodao da je na prvom skupu Tesla ambasadora imao priliku da sretne mnoge koji su rad posvetili Tesli, poput kompozitora “Tesline simfonije” Alehandra Sančeza Navara iz Meksika, publiciste Barbare Dadino sa Long Ajlenda, autora knjige koja donosi brojne potpuno nepoznate činjenice o Tesli, posebno iz vremena izgradnje čuvenog Vardenklifskog tornja, ali i selektora Srbije Dragana Stojkovića Piksija i primadonu Jasminu Trumbetaš, takođe Tesla ambasadore.

– Skup je bio prilika i da se uputi apel za spas jedine Tesline preostale laboratorije na Long Ajlendu – rekao je Vegener.