Epski film „15 godina” u kome glavnu ulogu tumači  Hana Hercšprung, a istražuje univerzalne teme kao što su osveta, milost i prihvatanje neizbežnog, prikazan je na otvaranju „Gete festa” u Dvorani Kulturnog centra Beograd ( KCB).  


Ovaj trinaesti filmski festival koji organizuje „Gete institut”, u našoj prestonici trajaće do sutra, a publika će moći da pogleda i ostvarenja „Jonja” Anike Mecke, „Đavolje vrelo” rediteljskog dua Veronike Franc i Severina Fiale, „Franky Five Star” Birgit Meler,„Iz sopstvene kože” Aleksa Šada, „S one strane plave granice” Sare Nojman i „Mrtav ugao” nemačko-kurdske scenaristkinje i rediteljke Ajše Polat.


Novosadski program održaće se u Kulturnom centru Novog Sada od 17. do 20. oktobra, a u Nišu će biti predstavljen sali bioskopa „Sinepleks Niš” od 24. do 27. oktobra  u saradnji sa Niškim kulturnim centrom.


O značaju ove filmske smotre u Dvorani KCB-a u Kolarčevoj ulici, govorili su Zorana Đaković Miniti, pomoćnica direktora za program Kulturnog centra Beograda, Anke Konrad, ambasadorka Nemačke u Srbiji i Sunčica Šido, selektorka festivalskog programa.


–Kada se osvrnete na neka od prethodnih izdanja „Gete festa” i njihove naslove, u svakom možete da pronađete reči kao što su stvarnost, realnost i život, koje su skoro uvek deo filmske fikcije i izbora filmova koji se prikazuju na festivalu. U toj stvarnosti, koja je sve više u funkciji profita i spektakla, a kojoj želimo da se odupremo, želim da verujem da ovakve vrste saradnji, kao što je ona između Kulturnog centra Beograda i „Gete festa”, predstavljaju mogući faktor otpora društvu isključivog profita – istakla je Zorana Đaković Miniti.




Ambasadorka Anke Konrad, ocenila je da moto ovogodišnjeg „Gete festa” koji glasi „Optimistično dezorijentisani” odražava raspoloženje u vezi s kojim joj svake jeseni padaju na pamet, pad Berlinskog zida i ponovno ujedinjenje Nemačke.


 –To je vreme kada su se doslovno preko noći urušile mnoge izvesnosti. Novostečena sloboda se mešala sa neizvesnošću. Međutim, svugde nam se može desiti da smo optimistično dezorijentisani, na primer u privatnom životu, u krugu prijatelja, na poslu, u društvu… Promene su deo naših života, ponekad nas i izbace iz koloseka. I na svakog od nas utiču na drugačiji način. Sve počinje od odluke iz koje perspektive gledamo na dešavanja oko nas, kao i od toga koju ulogu želimo sami da zauzmemo u tome – objasnila je ambasadorka Konrad. Ona je uverena da će filmovi, koji će biti prikazani na festivalu inspirisati sve nas i pozvati na dijalog, a kao lični favorit je navela film „S one strane plave granice”, koji prema njenom mišljenju veoma impresivno opisuje dilemu velikog broja mladih ljudi u poslednjim danima DDR-a – između prava na sopstvene snove i državne represije.


Sunčica Šido, selektorka festivalskog programa i koordinatorka programa kulture „Gete instituta”, podsetila je da živimo u vremenu koje unutrašnjim i spoljnim krizama i sukobima, preti da nas preoptereti.


 –U pozadini ovogodišnjeg izbora filmova lebdela su razmišljanja o pravcu koji je danas teško zadržati, u izobilju hiperbrzo izmenjivih difuznih informacija nepouzdanih izvora. Ipak, dašak optimizma i dalje opstaje. Otuda ovogodišnji slogan pod kojim vam predstavljamo sedam ostvarenja savremenog nemačkog autorskog filma – kazala je Šido.


Podsećamo „Gete fest” održava se od 2012. godine i predstavlja presek savremene nemačke kinematografije. Program je tradicionalno okrenut nagrađivanim i najboljim ostvarenjima sa međunarodnih festivala koji prikazuju nemački autorski film.