Novi Sad – Večeras počinje „Leto na Trgu galerija“ u Novom Sadu, manifestacija koja se održava tokom letnjih meseci u ambijentu galerijskih vrtova, i traje duže od decenije. Svečano otvaranje je u 21 sat, posle čega sledi koncert akustičnog ansambla „Klo klo”. Još devet večeri kulturnih programa biće u julu i avgustu, četvrtkom od 21 sat, a tema je – sport. Programi su za posetioce besplatni, a iza njih stoje Galerija Matice srpske, Spomen-zbirka Pavla Beljanskog i Galerija likovnih umetnosti poklon-zbirka Rajka Mamuzića.
– Ideja je da tri galerije koje zauzimaju ovaj divan prostor, tokom letnjeg perioda ponude Novosađanima i svima koji dođu u Novi Sad, atraktivan, zanimljiv, a opet umetnički sadržaj. Odlučili smo da tema bude sport i zato se ceo projekat zove „FisKULTURA bez granica“. Činilo nam se da je godina u kojoj se održavaju letnje Olimpijske igre u Parizu prilika da pokušamo da pronađemo koje su sve to veze sporta i umetnosti – izjavila je uoči početka manifestacije Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica GMS.
I koncert kojim započinje „Leto“ biće u sportskom duhu, jer će „Klo klo” izvoditi i muzičke hitove sa otvaranja olimpijskih igara.
Naredna dva četvrtka su predavanja, a prvo, 4. jula („O čemu govorimo kada govorimo o sportu”) držaće profesor Vladimir Gvozden, inspirisan Murakamijevom knjigom „O čemu govorimo kada govorimo o trčanju”. Na drugom, 11. jula, publika će moći da čuje profesorku Simonu Čupić („U borbi za Devisov pehar: tenis i vizuelna kultura međuratne epohe”).
– Sam profesor Gvozden je pasionirani sportista amater i s te pozicije govoriće o svom odnosu prema sportu, ali i o odnosu književnosti prema sportu. Profesorka Čupić podsetiće na dolazak Anrija Kušea 1929. godine u Beograd, u to vreme jednog od najboljih tenisera sveta, i kako je to uticalo na javno mnjenje i popularnu kulturu, ko su bili najbolji teniseri među umetnicima, a ko najbolji umetnici među teniserima – objašnjava Tijana P. Bugarski.
Tradicionalni kviz „Leta” stiže 25. jula i upravnica GMS pozvala je zainteresovane da tu provere svoje znanje o olimpijskim igrama.
– Nadamo se da ćemo manifestacijom skrenuti pažnju na Trg galerija koji zaslužuje mnogo bolji izgled jer može da bude mesto različitih kulturnih dešavanja u narednom periodu. I da svi zajedno težimo tome da parking na trgu pretvorimo u park – dodaje.
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog priređuje tri večeri na „Letu” i na sve tri su učesnice žene jer ova ustanova, po rečima njene upravnice Milane Kvas, želi da promoviše žensko stvaralaštvo, s obzirom na to da je ovde u kolekciji četvrtina dela koje su radile umetnice.
U tom svetlu, koncert će imati grupa Sane Garić (18. jula), autorke za upravnica Kvas navodi da je „dobar izdanak beogradske škole eletro-zvuka” uz Bebi Dol i da nastavlja tu tradiciju, a okuplja umetnike koji su svirali u bendovima „Veliki prezir” i „Darkvud Dab”.
– Emotivan, ambijentalni zvuk koji će upotpuniti lepu atmosferu tokom večeri na Trgu galerija – dodaje upravnica Spomen-zbirke.
Gošća će biti i Novosađanka Ružica Karajović Ibročić (1. avgusta), veslačica, koja je na Svetskom prvenstvu u Španiji 1991. osvojila srebrnu medalju, a ostvarila se i kao sudija u tom sportu, te je sudila na Olimpijskim igrama u Tokiju 2021. Čuće se njena iskustva.
Galerijski vrt biće „Mesto dobre radionice” (8. avgusta), predstave-performansa, čije su autorke dve plesačice Ista Stepanov i Frosina Dimovska, pijanistkinja Dunja Crnjanski i dramaturškinja i pesnikinja Milena Minja Bogavac. Milana Kvas navodi da su one prvi put na „Letu” nastupile 2020. godine, kada zbog pandemije nisu održane Olimpijske igre, pa je želja bila da se vidi na koji način su pomerale granice i pomagale publici da prevaziđu sve nelagodnosti.
U drugoj polovini avgusta, publika će moći da prisustvuje programima ustanove „Rajko Mamuzić”. U njenom dvorištu (15. avgusta) biće predavanje „Olimpijada i film” o razvoju ta dva fenomena i o važnim događajima i našim olimpijskim ličnosti. Predavanje će držati kustosi istoričari Muzeja Vojvodine Ljiljana Kostić i Marko Ušćebrka i kustos Poklon.zbirke Branko Janković..
Posetioce ovde očekuje i filmsko veče (22. avgusta), projekcija „Trkača” iz 1984, iranskog reditelja Amira Naderija. Film prati odrastanje dečaka Amira u iranskoj luci, gde svi poslovi koje radi da bi opstao i svaka igra sa vršnjacima podsećaju na sportsku disciplinu.
Poslednjeg dana „Leta na Trgu galerija”, 29. avgusta je koncert instrumentalne grupe „Dip stedi”, čija džez-ska muzika je možda prilika, kako tumače organizatori, da se proslave olimpijske medalje.
Novina ovogodišnje manifestacije je izložba originalnih plakata i foto-albuma iz Muzeja Vojvodine, sa pojedinih Olimpijskih igara, koju će publika moći da pogleda, kako je navela portparolka Maja Stojanac iz Galerija likovnih umetnosti poklon-zbirka Rajka Mamuzića, u tom izložbenom prostoru.
S. Kovačević