Tumačenje Šekspirovih dela kroz ples nije nimalo lako. Lepota, složenost i poetika njegovih reči predstavljaju važan, ali istovremeno i veliki izazov. Ples je univerzalni jezik koji ruši sve granice i direktno dopire do duša ljudi. Teme prisutne u Šekspirovim delima su besmrtne i svevremene. To je ono što nas fascinira i to jeste tačka od koje smo krenuli.
Plesna predstava „Romeo i Julija: Poslednji sati” na poseban način iznosi najveću Šekspirovu ljubavnu priču svih vremena, a koreograf Valter Mateini ovako je za „Politiku” najavio njen večerašnji susret sa publikom s početkom u 20 sati na 11. Šekspir festivalu u Čortanovcima, u produkciji imPerfect Dancers Company. Predstava će biti izvedena u prostoru Vile „Stanković“, a u slučaju vremenskih nepogoda u novosadskom Srpskom narodnom pozorištu.
– Naše plesno čitanje dela „Romeo i Julija” polazi upravo od besmrtnosti osećanja i dinamike ljudskih odnosa koji su i danas prisutni i dominiraju životima nekih ljudi. Pored plesača, u našoj predstavi nalaze se i dva para izabrana iz lokalne zajednice koji predstavljaju dvoje poznatih ljubavnika. Prvi je par dece, čiste, nevine. Oni predstavljaju najčistiji i najiskreniji deo ljubavi, onaj koji nema predrasude. Drugi je stariji par koji predstavlja dve različite stvarnosti – kaže Valter Mateini. – Jedna je ona imaginarna, to jest Romeo i Julija da nisu umrli, da ih nije obuzela mržnja i strašna sudbina. Drugi je mnogo manje idealistički i stvarniji, a to je da se možete ludo zaljubiti u bilo kom uzrastu na isti neodoljiv način, ali u isto vreme, čak i 2024. godine. Par će morati da se suoči sa sukobima, preprekama, ekonomskim, rasnim pitanjima koje su izrazile njihove porodice. Verujemo da je upravo ta modernost i mogućnost sagledavanja svog života ono što privlači stvaraoce iz celog sveta da se okušaju u transponovanju teksta u performansu.
Fizički, scenski jezik kojim se kroz specifičan pokret prikazuju emocije i istražuju najintimnija osećanja i složene nijanse ljudske duše, zajednička su nit koja povezuje sve predstave trupe imPerfect Dancers Company.
– Uvek se trudimo da stvorimo emotivnu vezu s publikom. Koreografski jezik nije sam sebi cilj, već sredstvo osećanja. Ovo je uvek bila naša glavna smernica. Posebno kada imamo posla sa izmišljenim ili stvarnim pričama – objašnjava Valter Mateini .
„Romeo i Julija:Poslednji sati” je energična, intenzivna fizička i atletska plesna predstava koja istražuje emocije Šekspirovog dela. Kako se postiže jedinstvo predstave koju krasi izuzetna muzika i apsolutno savršenstvo plesača, naš sagovornik otkriva:
– Svaki put kada počnemo novi rad prati nas briga, trema. Muzika je upravo jedan od onih aspekata koji zahtevaju veliku pažnju. Budući da ne koristimo tekst, već donosimo drugačije čitanje dela, bitno je da muzika pomaže gledaocu da uđe u pravo emocionalno stanje i da tako poveže osećanja s pričom. Još jedan važan faktor koji pomaže i daje kontinuitet jeste činjenica da nikada nema prekida, prelazite sa jednog koloseka na drugi na prirodan način. Baš kao u životu svakog od nas možete da stanete, ali vreme, život se nastavlja.
Trupa imPerfect Dancers Company, osnovana u Italiji 2009. godine, osvojila je savremenu plesnu scenu i sa svojim predstavama krstari svetom. S kojim raspoloženjem ovoga puta dolazi u Čortanovce i Srbiju, Valter Mateini veli:
– Veoma smo srećni i uzbuđeni zbog ovog poziva. Vila „Stanković” je zaista magično mesto za izvođenje naših predstava. Još pamtimo topli aplauz publike kojim je nagradila pre dve godine našeg „Hamleta”.